Esenyurt Akü Fiyatları

Akü araçlarda çok önemli bir parçadır; Arabayı çalışır durumda tutmak için akü görevi gören araba parçalarına denir. Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji şeklinde depolar ve gerektiğinde elektrik enerjisi olarak araca iletir. Akünün en önemli görevi, aracı çalıştırmak için marşa akım sağlamaktır. Ayrıca arabanın motoru çalışmıyorken kullanmak üzere kollektörlere akım göndermek ve motor çalışırken denge oluşturmak da meseledir. Bugün araçlarda kullanılan ilk kurşun-asit batarya, bir fizikçi ve Fransız vatandaşı olan Glaston Planté tarafından icat edildi. Benzinli motorlar genellikle 12V pil kullanır. Bu tip akü, seri bağlı 2 voltluk 6 hücreden oluşur.

Piyasada popüler olabilecek birçok akü türü vardır. Bunlar arasından seçim, aracın özellikleri ve araca uygunluğu dikkate alınarak yapılır. Özel dikkat gerektiren herhangi bir konuda kafa karışıklığı varsa profesyonel yardım alınmalıdır. Aküler satın alındıktan sonra dikkatli kullanılmalıdır ve dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Batarya neredeyse arabanın kalbidir, bakımı yapılması gereken bir cihazdır, bu yüzden bataryanıza dikkat etmelisiniz. Esenyurt akü fiyatları ve kalitesi ile kullanışlıdır.

Akü Modelleri

Akü, marka veya modelden modele değişiklik gösterse de tipik olarak aynı özelliklere sahiptir. Akü çeşitli şekillerde detaylı olarak gruplandırılsalar da ortak özelliklerine göre kuru piller ve ıslak piller olarak iki kategoriye ayrılabilirler. Akü malzemesi farklı olabilir, en yaygın ve popüler pil türü kurşun asit pildir. Diğerleri lityum iyon, nikel metal hidrit, nikel kadmiyum, nikel demir ve benzerleri olarak sıralanabilir. Aküler ağır metallerden üretildiği için diğer aküler gibi kullanıldıktan sonra geri dönüştürülmeleri gerekir.

Çünkü akü çevreye zararlı bileşenler içerir. Akü; kuru aküler, sulu aküler, jel aküler ve marş aküleri olmak üzere dört gruba ayrılabilir. Kuru aküler, asit veya su ilavesi gerektirmedikleri için bu şekilde adlandırılmıştır. Asit veya su ilavesi gerektirmediği için bakım gerektirmeyen akü olarak da bilinir. Kuru aküler de AGM aküler ve aküler olmak üzere ikiye ayrılır. Esenyurt akü fiyatları sabit değildir. Kalitesine göre değişmektedir.

Öte yandan jel akü elektrolit içeren bir üründür. Zorlu çevre koşullarına uygun olduklarından tekne ve benzeri araçlarda kullanım için tercih edilirler. Sulu piller, bakım gerektirdiği için bakımlı piller olarak da bilinir. Mevsim koşullarına bağlı olarak ıslak tip aküye su ilave edilmelidir. Bu nedenle ıslak pil kullanıcılarının pillerini düzenli olarak kontrol etmeleri ve aşırı titreşime maruz bırakmamaları tavsiye edilir. Start-stop aküsü ise start-stop teknolojisi ile üretilen araçlar için tasarlanmış ıslak bir aküdür. Güçlendirilmiş içyapısı sayesinde diğer sulu akülere göre 2 kat daha uzun kullanım ömrüne sahiptir ve yüksek şarj fonksiyonuna sahiptir. Esenyurt akü fiyatları ve uygun kaliteli cihazları bulmanız mümkündür

İnci Akü 12V 60Ah 540A CCA Formul A Taurus

Bosch Akü 12V 100Ah S5 Alçak (Mercedes, BMW)

Akü araç için çok önemli bir cihaz olduğundan ve aracın performansını etkilediğinden pil alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan en önemlisi seçilen pilin ihtiyaç ve istekleri karşılayacak özelliklere sahip olmasıdır. Akü seçimi araç özelliklerine göre yapılmalıdır. Araçta ek donanım varsa aracın amperi bununla orantılı olarak artacaktır. Ses sistemleri, navigasyon ve daha fazlası gibi cihazları gösterebiliriz. Araçta gereksiz yere yüksek amperli pillerin kullanılması aracın performansını artırmaz. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz profesyonel yardım almalısınız. Bakım gerektirmeyen durumda bir jel akü seçmeniz çok daha kolay olacaktır. Jel aküler, bakım gerektirmeyen olarak sundukları kolaylık nedeniyle en popüler akü türlerinden biridir.

Akü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik akü boyutunun aracınıza uygun olup olmadığıdır. Akü boyutunun araca göre seçilmesi önemlidir. Akü terminalleri ölçülü ve etik açıdan uyumlu olmalıdır. Esenyurt akü fiyatları yine akü alacaklar için oldukça önem taşır.  Akü alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise akünün şarj edilebilir olmasıdır. Son zamanlarda piyasada bulunan pillerin çoğu şarj edilebilir özelliğe sahip olsa da bu özelliğe de dikkat etmeniz gerekiyor. Akü profesyonel yardım almadan şarj etmeniz gerekiyorsa, bir uzatma kablosu satın almalısınız.

Akü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Esenyurt Akü Kullanımı

Akü ve kurşun asit akülerden biri olan bu akülerin kullanım alanları kendinden hareketli, taşınabilir ve sabit olarak sınıflandırılmaktadır. İlk hareket eden motorlar misyonu ile otomobil ve kamyonlarda otonom sürüş kullanılmaktadır. Madenlerde tramvay ve lokomotifleri çalıştırmak için taşınabilir piller kullanılıyorsa, trenlerde havalandırma sistemleri kullanılır. Durgunluk pilleri olarak bilinen tip üç piller, hastane telefon santrallerinde ve demiryolu sinyal merkezlerinde elektrik gücü sağlamak için kullanılır. Akü bakımı, akü ömrü için çok önemlidir. Esenyurt akü fiyatları yanında kullanıcılar satın aldıkları akünü uzun ömürlü olmasını isterler, bu nedenle akü çok önem verirler. Esenyurt akülerini sitemizden online olarak alabilirsiniz.