Dört Mevsim Lastik 

Lastik basıncı neden düşer

Dört Mevsim Lastik 

Dört Mevsim Lastik ; her türlü motorlu taşıtların kullanımı için gerekli olan tekerleklerin üzerinde bulunan ürünlerdir. Lastikler içerinde bulunan kauçuklar sayesinde işlevini gerçekleştir. Kullanılan araca göre her aracın farklı lastik kullandığı bilinmektedir. Örneğin otomobillerin, otobüslerin, traktörlerin, tırların, kamyonların, minibüslerin kullandığı lastik türü ve ebadı farklılık gösterir.

Araçlarımız bizim ikinci barınma yerimizdir. Güvenli, konforlu ve kaliteli olarak seyir etmek bizlerin en çok istediği şey olabilir. Ancak araçların belli zamanlarda belli bakımları yapılması gereklidir. Gerek motor aksanı gerekse bazı rutin muayeneler ile aracımızla seyir ederiz. Şimdi asıl soru şu “dört mevsim lastik” nedir? Genellikle alıştığımız yazlık ve kışlık lastiklerden ne farkı var bu lastiklerin? Ya da farkı var mıdır? Sizlere bu konuda bir makale yazarak sorularınıza yanıt vermeye çalışalım.

Dört Mevsim Lastik 
Dört Mevsim Lastik

Lastik Çeşitleri Nelerdir?

Yazlık lastikleryaz aylarında, kuru havalarda kullanmak için üretilen lastiklerdir. Bu lastikler kış dışında diğer mevsimlerde de kullanılabilmektedir. Bu lastikler bu yönüyle dört mevsim lastik ile benzer özellik göstermektedir.

Kışlık lastikler; yağmur, kar, buz gibi doğal mevsim değişiklerinde güvenli seyir etmek için bu tip lastikler kullanılır. Özelikle soğuk ve kışın zorlu şartlarına gör tasarlamış bu lastikler sürücüler için oldukça önemlidir.

Dört mevsim; adından da anlaşıldığı gibi dört mevsim lastik her mevsim kullanmaya uygun olarak üretilmiştir. Ancak daha çok bu lastikleri ara mevsimlerde kullanmak daha doğru seçim olabilir.

4X4 Lastikler; arazi ve yol lastiklerinin ortalama olarak birleşiminden oluşmuş lastikler diyebiliriz. Hafif lastiklerdir. Dört mevsim  gibi kullanılmazlar.

Run-Flat Lastik; bu lastikler patladığında dahi sürüş kısmında hızınızı düşürerek kısa mesafelere ulaşmanızı sağlayabilir.

Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri Nelerdir?

  • Her mevsim kullanıma uygun olarak üretilmişlerdir. -5 dereceye kadar hava sıcaklığında sürüşte her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız.
  • Bir lastiğin dört mevsim lastik olup olmadığının yanak kısmındaki kar işaretinden ve M+S sembolünden anlayabilirsiniz.
  • Diş derinlikleri yaz lastiklerine oranla daha derin seviyededir. Bu da aracın yağışlı hava şartlarında kaymasını engeller. Bu yönüyle kış lastiklerine benzeyebilir.

 

Buzda Dört Mevsim Lastik Kullanabilir miyim?

Her mevsim kullanıma uygun olsa da kış lastiği kullanmak buzlu yelerde daha doğru olacaktır. Eskiden bu tarz lastikler kullanılmazken kar ve buz için belli zincirler kullanmak gerekirdi. İşte dört mevsim kullanıcılarının bu tarz zincirlere ihtiyacı yoktur. Ancak Erzurum gibi bir şehirde yaşıyorsanız sizlere tavsiyemiz daha çok kış lastiği kullanmalısınız. Kış lastiği yerine kullanılamaz. Bu açıdan bakıldığından trafikte seyir halindeyken kış mevsiminde cezaya tabi tutulabilirsiniz.

Hangi araca sahip olursanız olun yolda kalmamak için, mevsimine göre lastik kullanmayı ihmal etmeyin. Ancak bazı yerlerde il geneli kuraklık olan şehirde yaşıyorsanız. Akdeniz şehirleri gibi zaman dört mevsim lastik kullanmanız uygun olabilir.

Sağlıklı, kaliteli, huzurlu ve güvenli aracınızla seyahat etmek istiyorsanız. Aracınızın rutin bakım ve muayenesini ihmal etmeyin. Zira söz konusu ola sizin ve sevdiklerinizin can güvenliğidir. Yol değil kazalara sürücülerin ihmalleri sebebiyet verir. Sağlıklı ve mutlu yolcuklar sizlerle osun.

 

Bizi Instagramdan Takip Edebilirsiniz: istanbullastikshop

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir