Yazlık Lastik

Lastik basıncı neden düşer

Yazlık Lastik (Yaz Lastiği)

Yazlık Lastik Arabada, belirli bir sırayla farklı işlevleri yerine getiren birkaç parçaya sahiptir. Bu parçalardan biri de yola bağlanan lastiktir. Lastikler, bir aracın jantına takılan elastik lastiklerdir. Sürücü güvenliğinin en önemli yönlerinden biri bu bantların seçimidir. Lastikler mevsimsel sıcaklıklara göre değişir, bu nedenle havalar ısındığında araçlarda yaz lastiklerinin kullanılması önemlidir.

Yazlık Lastik
Oto Lastik

Mevsime göre Yazlık Lastik (Yaz Lastiği), kış lastiği veya dört mevsim lastikleri gibi farklı lastiklere öncelik verilmelidir. Bu çeşitlerin her biri, sezon boyunca daha iyi performans sağlamak için farklı malzemeler ile yapılır.  Aşırı sıcaklıklarda yanlış tercih olan kış lastikleri, sıcak havalarda eriyerek asfalta yapışabilir veya frenleme hissini azaltarak kazaya sebebiyet verir. Lastiklerin deseni de mevsimine göre değişir. Kışın derin bir yüzey kar ve buz üzerinde de etkilidir ve yazın düzgün bir yüzey yolla teması artırır. Yüksek sıcaklıklarda erimeyi veya kaymayı önleyen sabit bir tutuş sağlar.

Uzman tavsiyesine göre, sıcaklığın 7 derecenin üzerine çıktığı günlerde Yazlık Lastik (Yaz Lastiği) kullanmak daha iyidir. Bunun nedeni, bu lastiklerin yılın en yüksek sıcaklıklarına dayanabilmesidir. Bu sıcaklıkta yanlış lastik seçiminin birçok olumsuz sonucu olabilir. Güvenli bir şekilde sürmek için doğrudan yere temas eden lastikler tercih edilmelidir.

Yaz Lastiği Modelleri

Yaz lastiklerinin birçok fonksiyonel ve görsel modeli bulunmaktadır. Farklı kauçuk bileşik lastikler, farklı yüzeylere sahiptir. Lastikler üç ana kategoriye ayrılır. Çapraz lastikler, radikal lastikler, tubeless ve tube-type lastikler olarak üçe ayrılır. Çapraz lastikler, konfora önem veren kullanıcılar için idealdir. Yüksek hızlarda dayanıklılık, radikal lastiklerden daha azdır. Tubeless ve tube type lastikler, iç lastik ve lastiksizdir. Bu lastikler genellikle bisiklet ve motosikletlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İç lastik sistemleri diğerlerine göre daha ucuz ve daha az konforludur.

Uzmanlar, yaz lastiklerinden genellikle radikal lastikleri önermektedir. Radikal lastikler, yüksek hız, performans ve dönme direnci diğer tiplerden birkaç adım öndedir. Radikal, lastik yüzeyini zeminde tutarak titreşimi ve kaymayı önler.

Dönerken konforu artırır ve virajlardan kaynaklanan bozulmaları azaltır. Lastik satın alırken üzerinde “R” yazan modeller radikal lastiklerdir. Yumuşak yaz lastiklerinin de farklı boyutları vardır. Çeşitli alternatifler ve ebatlar ile aracınıza uygun yaz lastiği modelini bulabilirsiniz.

Yaz Lastiği Malzemeleri

Yazlık Lastik (Yaz Lastiği)de diğer lastik türleri gibi birçok malzemenin bir araya getirilmesiyle yapılır. Lastik yapımında güvenlik önceliklidir. Bu sebeple üretici, iyi lastik kullanımı için gerekli tüm faktörleri dikkate alır. Bunun yanı sıra, konfora dikkat etmektedirler. Bu bakımdan yaz lastiklerinin en sessiz versiyonu imalat malzemeleri ve yüzey tasarımı açısından oldukça önemlidir. Lastikler temel olarak farklı parçaların bir kauçuk malzeme etrafında birçok bileşenle yapılır.

Birçok kimyasalın birleşiminden oluşan bu lastikler sağlam olmaktadır. Yazlık Lastik (Yaz Lastiği) seçerken, yapıldıkları malzeme göz önünde bulundurulmalıdır. Doğal ve sentetik kauçuk, lastiklerin esneklik ve dayanıklılık sağlayan temel parçalarıdır. Sağlam yapıya katkıda bulunan diğer materyaller karbon siyahı ve silis olmaktadır.

Ayrıca kauçuğu oluşturan katmanlar farklı yapı malzemelerine sahiptir. Lastik sırtının yüzeyi, lastiğin zeminle temas noktası olup, lastik sırtı kullanma ihtiyacını belirler. Bu yüzey için en uygun malzeme sentetik kauçuktur.

 

Bizi Instagramdan Takip Edebilirsiniz: istanbullastikshop

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir